مقالات

همه چیز درباره انواع آجر و کاربردهای آن

Types-of-bricks-and-their-uses---2-min

انواع آجر و کاربردهای آن

آجر نوعی از مصالح ساختمانی است که به طور عمده از خاک رس ساخته می‌شود و موارد مصرفی آن در ساخت دیوارها، کف و نما استفاده است. آجرها به صورت بلوک، به وسیله ملات به هم می‌چسبند. انواع آجر و کاربردهای آن به عنوان مهم‌ترین مصالح ساختمانی در کنار بلوک های سیمانی مورد توجه مهندسان قرار می‌گیرد. تولید آجرها در گذشته دستی صورت می‌گرفت و در هوای آزاد خشک می‌شد، اما امروزه آجرها در کارخانه‌ها و توسط ماشین‌آلات صنعتی ساخته و در کوره‌‌های آجرپزی خشک می‌شوند. دلیل برتری آجر نسبت به دیگر مصالح ساختمانی مقاومت بالای آن در برابر آتش و سایزبندی‌های مختلف است. و دلیل این موضوع به عمل آمدن آجر‌ها در کوره‌های آجرپزی است.

سایز آجر در انتخاب آجر به عنوان یکی از بهترین مصالح کاربردی تاثیر مهمی در استفاده از آن داشته است به صورتی که آجرهای کوچک‌تر به دلیل راحتی استفاده در ساختمان‌سازی بیشتر کاربرد داشته‌اند؛ همچنین در هنگام تولید و استفاده، دچار ترک خوردگی کمتری می‌شدند.

امروزه انواع آجر و کاربردهای آن، در ابعاد و کاربری آن تاثیرگذار است. در گذشته آجرها بلوک‌هایی خشتی تشکیل شده از خاک رس بودند که با گذشت زمان برای تولید آن‌ها مواد دیگری برای ایجاد تغییرات مثبت و کاربرد بهتر آجر به آن اضافه شده است. تحولات آجرها از گذشته تا کنون ایجاب می‌کند که آجرها علاوه بر ساخت و ساز در طراحی داخلی و نمای بیرونی ساختمان نیز نقش مهمی ایفا کنند.

هر چند امروزه به دلیل افزایش استفاده از مصالح ساختمانی و افزایش جمعیت و بالا رفتن سرعت ساخت‌وساز از اسکلت‌‌های فلزی یا بتنی جایگزین آن استفاده می‌کنند؛ اما از آجر همچنان برای ساختن نمای ساختمان و نیز فضای داخلی استفاده می‌شود. نقش این محصول در ساختمان‌سازی در بعضی موارد فراتر از نمای بیرونی سازه است و به عنوان جایگزین مناسب سنگ در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو، انواع آجر و کاربردهای آن همواره مورد توجه صنعت ساختمان‌سازی است.

تولید آجر

سه روش اصلی برای تولید آجر به این صورت است: فرایند گل نرم، فرایند پرس خشک و فرایند گل سفت. از گذشته تاکنون از فرایند گل نرم استفاده می‌کنند که در آن یک خاک رس تقریبا مرطوب (۲۰ تا ۳۰ درصد آب) با دست یا با کمک ماشین‌های قالب‌گیری به داخل قالب‌های مستطیلی ساده فشرده می‌شود. در راستای نچسبیدن گل به قالب، قالب‌ها را بلافاصله قبل از پر شدن در آب فرو می‌برند و آجرهایی مسطح و متراکم تولید می‌شود که آجرهای آب خورده نامیده می‌شوند. اگر درست قبل از تشکیل آجر، گرد ماسه بر روی قالب تر پاشیده شود، آجرهای ماسه خورده یا آجر قالب ماسه‌ای‌ تولید می‌شود که دارای سطح مات هستند.

از فرایند پرس خشک برای گِل‌هایی استفاده می‌شود که هنگام خشک‌شدن بیش از حد فشرده می‌شوند. گل رسی مخلوط شده با کمترین مقدار آب توسط ماشینی که با نیروی فشاری بالا کار می‌کند، به داخل قالب‌های فولادی فشرده می‌شود.

طی گذر زمان، در حال حاضر فرایند گل سفت با تولید بالا، کم هزینه‌ترین و پرمصرف‌ترین فرایند مورد استفاده برای تولید آجر در دنیا شناخته شده است. خاک رس حاوی ۱۲ تا ۱۵ درصد آب و خالی از هرگونه حفره هوا است، این گل از درون یک قالب مستطیلی فشرده می‌شود. هنگامی که خاک رس از قالب خارج می‌شود، ممکن است بافت‌ها یا مخلوط‌های نازکی از خاک‌های رس برای رنگی‌کردن روی سطح آن اعمال شود. آجرهای تولید شده توسط فرایند گل سفت دارای ابعاد یکسان و بافت مشابه هستند.

در مواردی از تولید انواع آجر و کاربردهای آن که تنوع ظاهری یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تولید آن در نظر گرفته شده باشد، می‌بایست فرایند تولید آجرها را کنترل شده پیش برد. دلیل غلط خوردن آجر به طور عمده، ایجاد تشابه ظاهری با آجرهای دستی است و بیشتر جنبه ظاهری دارد. پس از قالب‌گیری در هریک از این سه فرایند، آجرها در کوره خشک‌کن، به مدت یک الی دو روز، با دمای پایین خشک می‌شوند. سپس پخته‌شده و برای ارسال آماده می‌شوند. برای استعلام قیمت انواع آجر به سایت آجرآنلاین ماجعه فرمایید.

انواع آجر و کاربردهای آن

اگر بخواهیم انواع آجر را در ساختمان بر اساس کابرد تقسیم‌بندی کنیم، این محصول را می‌توان به انواع زیر تقسیم کرد:

• انواع آجر برای نما

برای زیباسازی نمای ساختمان و یا دکوراسیون داخلی این محصول استفاده می‌شود و انواع آجر و کاربردهای آن در طراحی و تولید آن، طرح‌های مختلف و شرایط داخلی و بیرونی ساختمان موثر است که معمولا یا به‌ صورت دستی یا ماشینی مطابق با سلیقه مشتری تهیه می‌شوند. از تاثیرات دیوارهای آجری می‌توان گرم و دلپذیر شدن فضا در دکوراسیون داخلی را نام برد. از ویژگی‌های آجرنما می‌توان مقاومت در برابر رطوبت، گرما و نفوذ آب را نام برد.

در راستای استفاده از آجرنما در داخل منزل، سازگاری آن با سبک مدرن و کلاسیک مهم است و امروزه فضای مدرن با دیوار آجری علاقه‌مندان خود را دارد. استفاده از دیوار آجری جهت جلوگیری از خرابی و کثیف شدن فضا و نیز جلوگیری از یکنواخت و کسل‌کننده شدن خانه، راهکار مناسبی به شمار می‌رود. نمونه‌ای است که می‌توان از آن به عنوان آجرنما استفاده کرد آجر نسوز است.

• آجر مهندسی

این آجرهای ماشینی که از تراکم بالا برخوردار هستند از مقاومت بالایی نیز برخوردار بوده و ظاهری نیمه شفاف دارند و در ساختمان‌‌هایی که وزن زیادی را به زمین وارد می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

• آجر لعابی

این آجرها در ابعاد و رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند و از جمله کاربرد آن‌ها می‌توان به استفاده در نمای داخلی و بیرونی ساختمان و طراحی‌های سنتی در سازه اشاره کرد. در سطح محصول لعابی تشکیل می‌شود که نقش لایه محافظ را داشته و موجب بالارفتن مقاومت و طولانی شدن عمر آن می‌شود. این آجرها با توجه به انواع آجر و کاربردهای آن در رنگ‌های مختلفی همانند آبی، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای و سورمه‌ای لعاب داده می‌شوند و جلوه زیبایی به نمای داخل و خارج می‌بخشند.

• آجر ماسه آهکی

ماده اصلی این نوع آجر سیلیکات کلسیم است، بیشتر در پی‌سازی سازه استفاده می‌شود. از آنجا که مقاومت در برابر فشار این آجر بالا است، توان باربری آن نیز بالا بوده و به همین جهت کاربرد آن بیشتر در ساخت دیوارهای حائل و حمال است که این آجرها به دلیل استفاده از رنگدانه در تولید آن‌ها رنگ‌های مختلف برای سلایق مختلف دارند.

• آجر بتنی

آجر بتنی محصول تازه وارد به بازار انواع آجر و کاربردهای آن است که با تکنولوژی آلمان و به صورت کاملا اتوماتیک ساخته می‌شود که برخلاف نظر برخی مهندسان در این زمینه، آجر بتنی، جایگزین آجر فشاری نیست و اصولا کیفیت و مزایای استفاده از این نوع آجردر انوع مختلف متفاوت است و کاربری بهتری دارد.

در بین انواع آجرهای بتنی که در راهروهای حیاط و مسیرهای پیاده‌رو خیابان گرفته تا نمای بیرونی و داخلی واحد مسکونی استفاده می‌شوند، آجرهای سبک بتنی از جمله آجرهایی هستند که در پی چینی و دیوار چینی ساختمان و تیغه‌های باربر استفاده می‌شوند. این محصولات سبک به دلیل سطوح یکدست، بیشتر در نمای ساختمان جهت زیبایی مورد استفاده می‌شوند و به زیبایی ساختمان‌ها بسیار کمک می‌کنند. این محصولات با توجه سلایق مختلف مشتری در رنگ‌های مختلف تولید و استفاده می‌شوند

انواع آجر چینی.

• رگ چینی: آجر کاری با ترکیب آجر های یک رنگ و ایجاد طرح و نقش های مختلف در سطوح صاف، رگ چینی نامیده می‌شود.

• راسته: زمانی که آجر از پهلو و راسته در نما به کاربرده شود.

• لاریز: آجری که رج آجر ها به صورت پله ای کاربرده شود.

• کله: زمانی که اجربه صورت عرضی یا ازکله در نما بکار برده شود.

• برون بند آجر: آجرها به‌صورتی کنار هم قرار می‌گیرند که بخشی از آن‌ها برجسته باشد و ظاهری چند بعدی دارند.

• قدنما: آجری که از پهلو و درازا به شکل عمودی در نما کار شده‌است.

• لابند مرتب: آجری که یک در میان، کله و راسته کار شود.

• زیگزاگ: آجر ها بصورت زیگراگی روی هم چیده می‌شوند.

• طرح مختلط آجر: این روش از سری روش های قدیمی آجرچینی محسوب می‌شود که شکل جدیدی به خود گرفته است.

• آبشاری: طرح آبشاری در گچ‌بری هم رواج دارد.

• جناغی: این نوع آجرچینی در استفاده از از انواع آجر و کاربردهای آن، به صورت چند نمونه طرح آجری تشکیل شده که با هم زاویه 90 درجه و با صفحة افقی زاویة 45 درجه ایجاد می‌کند.

• فخر و مدین: فخر به معنی گل‌پخته و مدین به چیزی گفته می‌شود که قسمتی از آن گل‌پخته، سفال یا کاشی و بقیة آن از فرورفتگی و روزنه‌های کوچک شده باشد. آجرها در این روش به‌صورت مشبک در کنار هم قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

محبوبیت آجر به دلیل دل‌پذیرکردن فضای داخلی و ایجاد حس آرامش و سنتی سازی، به داخل خانه‌ها هم سرایت کرده است. استفاده از آجر در دیوارهای داخلی ساختمان به تنظیم دمای فضای داخلی نیز کمک فراوانی خواهد کرد و حتی در فصول گرم سال شما شاهد خنک شدن و خنک ماندن هوای داخل اتاق خواهید بود. به‌جز این موارد، ساختمان‌های آجری علاوه بر راحتی و عایق دما و صدا بودن، فوایدی همچون کمک کردن به هزینه‌ها و غیره نیز خواهد داشت.

خانه‌های آجری که مقدار آجر مصرفی در آنها بالا است، هزینه‌های نگهداری کمتری را نسبت به دیگر ساختمان‌ها خواهند داشت. استفاده متناسب از انرژی در خانه‌های آجری موجب می‌شود بیشتر از آجر در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده شود و بهره‌وری از انواع آجر و کاربردهای آن بسیار بیشتر از قبل باشد. همچنین شما می‌توانید از طریق همین سایت، به قیمت بلوک سیمانی سبک، قیمت بلوک سیمانی سنگین و اطلاعات کافی در مورد مصالحی همچون پوکه معدنی، شن و ماسه و بلوک سیمانی دسترسی پیدا کنید.

خرید آنلاین مصالح ساختمان از فروشگاه مصالح ساختمان IAG

برای استعلام قیمت بلوک سیمانی سبک و خرید بلوک سیمانی سبک و سایر دسته بندی محصولات مصالح ساختمان از لینک های مربوطه با یک کلیک اقدام نمایید.

✔️ بلوک سیمانی سبک     
✔️ بلوک سیمانی سنگین
✔️ شن و ماسه     
✔️ پوکه معدنی وصنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *