مقالات

کفسابی ساختمان و انواع آن را بهتر بشناسید!

Building-flooring-and-its-types-min

کفسابی ساختمان و انواع آن را بهتر بشناسید

زمانی که متریال کف ساختمان را پاکسازی کنیم در اصل کفسابی انجام داده‌ایم که این کار توسط کف‌ساب و با دستگاه‌های مختلف کفسابی انجام می‌گیرد. کفسابی ساختمان و انواع آن از انجام دستی و تمیزکاری کف و سطوح ساختمان متفاوت است. در براخی موارد متریال کف ساختمان به مواد مختلف شیمیایی آلوده شده یا رنگ شده یا این که در اثر تماس فیزیکی با اشیای مختلف زیبایی خود را از دست می‌دهد که این گونه آسیب‌ها با به صورت عادی پاکسازی و برطرف نمی‌شود.

کفسابی ساختمان و انواع آن برای پاکسازی ساختمان کمک می‌کند به عبارتی با دستگاه‌های مختلف کف‌سابی متریال کف براق می‌شوند. کفسابی ساختمان و انواع آن، در اصل به سایش و برداشتن لایه‌ای نازک به قطر ۱ تا ۵ میلی‌متر از روی متریال کف ساختمان است. این‌کار با هدف نوسازی سنگ و رفع ترک، لکه، آلودگی‌های عمیق و نیز مواد میکروبی از روی سطح آن صورت می‌گیرد. کار کف‌ساب با شستشوی نمای ساختمان فرق می‌کند؛

با این کار، ضمن حذف لایه رویی و پوسیده سنگ، به بخش زیرین سنگ دسترسی پیدا می‌کنیم. این کار را در یک مرحله نمی‌توان انجام داد و لازم است بارها تکرار شده و تا رفع کامل مشکل و آلودگی سنگ، ادامه یابد و به همین ترتیب مدت انجام کار و تعداد مراحل، بستگی به میزان آلودگی یا ترک خوردگی سنگ خواهد داشت. برای انجام این‌کار، ساب‌زدن تا جداسازی لایه رویی کامل سنگ انجام می‌شود.

انواع کفسابی

کفسابی موزاییک

یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی، موزاییک‌ها هستند. به عبارتی موزاییک یک نوع سنگ مصنوعی است که از شن‌، سیمان و ماسه ساخته می‌شود و انواع مختلفی مانند موزاییک‌های شسته، گرانیتی، سیمانی و شیاردار دارد که باتوجه به مکان مورد استفاده هر کدام از آن‌ها به کار می‌روند. با توجه به اینکه از این نوع متریال در حیاط خانه‌ها و پارکینگ‌ها زیاد استفاده می‌شود، آلودگی زیادی بر روی آن جمع می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد که با کفسابی ساختمان و انواع آن، این کثیفی‌ها پاک شده و سطح آن‌ها صیقلی خواهد شد.

نحوه کفسابی موزائیک

در برخی موارد سطح موزاییک‌ها با انواع مصالح دیگر مانند گچ و سیمان پوشیده می‌شود یا در اثر مواد شمیایی دچار خوردگی خواهد شد. حتی تجمع آلودگی‌ها هم به مرور زمان علاوه بر ظاهر نامناسب، موجب تعییر سطح آن نیز می‎شود. کفسابی ساختمان می‌تواند تمامی این مشکلات را حل کرده و سطح را صیقلی کند.

کفسابی سرامیک

یکی از متریالی که این روزها در همه ساختمان‌ها به مقدار وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد، سرامیک‌ها هستند. سطح صاف، رنگ‌ها و طرح‌های متنوع باعث شده تا در آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان، ادارات و…. جلوه‌ای مناسب به وجود آورند. در مکان‌های شلوغ معمولا این سطوح در معرض آلودگی زیادی مانند چسب، گچ، سیمان، رنگ، قرار می‌گیرند و از آنجایی که تمیزی آن‌ها تاثیر زیادی در جلوه آن مکان دارد، کفسابی ساختمان و انواع آن، می‌تواند این سطوح را همانند روز اول زیبا و براق جلوه دهد.

نحوه کفسابی سرامیک

در راستای تمیز شدن سطح سرامیک‌ از دستگاه‌های مختلفی استفاده میشود که بسته به محیط و شرایط کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها شامل: سنگ ساب دستی، دستگاه تک فاز و سه فاز هستند. از دستگاه سنگ ساب دستی برای محیط‌هایی که فاقد برق با ولتاژ قوی هستند استفاده می‌کنند. برای پاکسازی این نوع از کف از روش زیر استفاده می‌شود:

در صورتی که سطح سرامیک مسطح نباشد، از دستگاه‌ها و صفحه‌های مخصوص ساب زنی برای رفع آن استفاده می‌شود. اگر عمق سطح زیاد باشد دفعات استفاده از این روش را بالا می‌برند. اگر ناهمواری و درزی در سطح سرامیک‌ها وجود داشته باشد از پولیش برای پوشاندن آن استفاده می‌کنند.در پایان نیز با کمک دستگاه کف ساب مخصوص سرامیک، روی سطح آن را صیقلی می‌کنند.

کفسابی سنگ

کفسابی ساختمان و انواع آن نیز با توجه به نوع سنگ متفاوت خواهد بود. برای مثال، سنگ‌های گرانیت به دلیل استحکام و وزن بیشتری که دارند و همچنین طرح‌های طبیعی زیبا در کف‌پوش‌ها بیشتر استفاده می‌شوند. ساختمان‌ها، راه‌پله‌ها و پارکینگ مکان‌هایی هستند که در آن‌ها از این سنگ‌ها استفاده می‌شود، بنابراین در معرض آلودگی بیشتری قرار می‌گیرند و نیاز به تمیز کردن کف دارند.

مکان‌هایی که به کفسابی ساختمان و انواع آن نیاز دارند

توجه به این موضوع که سنگ‌ها یکی از اصلی ترین سطح‌ها را تشکیل می‌دهند و موارد استفاده از این متریال در ساختمان بسیار زیاد است، باید آن‌ها را جزو اصلی‌ترین سطح تشکیل دهنده دانست و با توجه به نوع سنگ باید از لقمه ساب مخصوص برای سنگ استفاده شود تا صیقل از دست رفته سنگ را برگردانیم. با توجه به این که سنگ‌ها در نمای ساختمان در کف پذیرایی و آشپزخانه، در پله‌ها و راه پله‌ها، در دیوار حیاط و راهرو ها و به طور کلی برای تمامی قسمت های مختلف ساختمان‌ها استفاده می‌شود، می‌توان روی سنگ‌ها کفسابی ساختمان و انواع آن و سنگ سابی انجام داد.

خدمات کفسابی و سنگسابی تنها مختص به کف‌پوش سنگ نیست و انواع دیگری از مکان ها را می توان با دستگاه‌های کفسابی تمیز کرد:

• کفسابی ساختمان، کف منزل و شرکت‌ ها، مراکز تجاری و اداری

• کفسابی انواع کف‌ های موازییک، سرامیک، سنگ تراورتن، سنگ دهبید، بتن، پارکت، لمینت

• کفسابی رستوران، مراکز خرید و کافه

• کفسابی حیاط، راه‌ پله ساختمان و پارکینگ

• کفسابی کفپوش و پارکت منازل

چه زمانی باید کفسابی کنیم؟

• سنگ ها تازه فرش شده باشند

• سنگ ها صاف و یکدست نباشند یعنی زمانی که دست روی آن می کشید بالا و پایین باشند

• زمانی که سنگ ها خلل و فرجی داشته باشند

• سنگ دارای شکاف و درز ویا ترک باشد.

• زمانی که به دنبال یک سطح درخشان و صاف هستید.

• زمانی که سنگ ها کدر ومات شده‌اند.

• وقتی که بر روی سنگ ها لک، رنگ و یا مواد اسیدی یا بازی ریخته شده‌است.

• وقتی سنگ کف پوش سوخته است

• زمانی که قسمتی از سنگ دارای شکستگی باشد.

عوامل موثر در تعیین قیمت کفسابی ساختمان و انواع آن

• منطقه‌ی جغرافیایی

• قدمت بودن ویا جدید بودن سطح

• نوع پوشش کف و سطح

• تجربه‌ی کفساب کار و سنگساب کار

• استفاده از برخی خدمات و آپشن های اضافی

و باید توجه داشت که میزان خرابی و آسیب دیدگی سطح تاثیر بسزایی در هزینه کفسابی دارد.

عواملی که ما در بالا شمرده شد در تعیین هزینه کفسابی به دقیق‌ترین شکل ممکن تاثیر‌گذار است. برخی سطوح به خصوص سطوح سنگ‌کاری شده، به علت اصطکاک بیش از حد دچار ساییدگی و آسیب می‌شوند. بر روی آن ها خش‌هایی ایجاد می‌شود و طراوت و تازگی خود را به مرور زمان از دست می‌دهند. حتی دیده‌ایم که سطوح سنگ‌کاری شده دچار شکستگی کامل نیز می‌شود که باتوجه به‌ اینکه موارد استفاده از این متریال در ساختمان بسیار زیاد بوده برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی، ترمیم سنگ ضروری است. ما با اجرای خدمات کفسابی ساختمان و انواع آن، چنین مشکلاتی را به طور کامل برطرف می‌کنیم.

مزایا و فواید

اگر برای انتخاب این روش دو دل هستید و هنوز نتوانسته‌اید برای انجام این کار تصمیم خود را قطعی کنید، با شناخت مزایا و فواید کف سابی مطمئنا تصمیم تان قطعی خواهد شد. با ما همراه باشید تا چند مورد از مزایا این روش موثر را برای شما عنوان کنیم:

ناهموار بودن و پستی و بلندی سطوح بعضا با مشکلاتی همراه هستند که با استفاده از روش‌های مختلف کف‌سابی قابل رفع شدن هستند و این مورد در تراز کردن سطوح نیز قابل اجرا است. برخی از سطوح در اثر مواد اسیدی مانند سرکه، جوهر نمک، تغییر رنگ داده و شفافیت خود را از دست می‌دهد. این کار با برداشتن یک لایه میلی متری از روی سطح می‌تواند آن را صیقلی و صاف‌تر کند.

کفسابی ساختمان و انواع آن، با برداشتن یک لایه از روی سطح، تمیز کردن و نظافت را آسان‌ترخواهد کرد. در صورتی که کف ساختمان مورد نظر شما قدیمی و کهنه شده باشد، با استفاده از این روش یک نما از سطحی نو و تمیز به ساختمان خود می‌دهید. با به‌کارگیری کفسابی ساختمان و انواع آن، برای تمیز کردن سطح، باعث ایجاد صیقلیت سنگ خواهید شد، حتی به صورتی که در ابتدای کار این‌گونه نبوده است.

با استفاده از کفسابی ساختمان و انواع آن در صورت وجود ترک و خط و خش بر روی سنگ و سطوح، کاملا از بین رفته وموجب درخشش آن‌ها خواهد شد و نیز با استفاده از این کار، بند‌کشی بین سنگ‌ها از بین می‌رود و باعث تقویت و استحکام سنگ‌ها می‌شود. بنابراین دیگر شاهد لق زدن سطوح کف نخواهیم بود. در صورت شکستی و پریدگی بخشی از سطوح می‌توانید از روش سابیدن کف آن را کاملا ترمیم کنید.

در آخر قابل ذکر است می توانید جهت استعلام قیمت بلوک سیمانی سبک، بلوک سیمانی، قیمت بلوک سیمانی سنگین و اطلاعات مربوط به پوکه معدنی و شن و ماسه به سایت مراجعه نمایید.

خرید آنلاین مصالح ساختمان از فروشگاه مصالح ساختمان IAG

برای استعلام قیمت بلوک سیمانی سبک و خرید بلوک سیمانی سبک و سایر دسته بندی محصولات مصالح ساختمان از لینک های مربوطه با یک کلیک اقدام نمایید.

✔️ بلوک سیمانی سبک     
✔️ بلوک سیمانی سنگین
✔️ شن و ماسه     
✔️ پوکه معدنی وصنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *